Gdy los niewinnych nie jest obojętny.

Człowiek został stworzony tylko w jednym celu: żeby się nauczyć, że „ktokolwiek niszczy czyjąś duszę, niszczy cały świat. Ktokolwiek ocala jedno życie to tak jakby ocalał cały świat”.

Ale książek się nazbierało do opisywania. Aż 4. Oczywiście recenzuję po kolei, czyli zaczynam od końca. Tę książkę przeczytałam dziś. Może ze dwie godziny mi to zajęło.

Każda narodowość, religia, region mają swoje tradycje. Świat poszedł do przodu, ale pewne zachowania zostały. Kto się zastanawia nad swoją wiarą chrzcząc dziecko, zakładając białą suknię do ślubu, stawiając choinkę… Są jednak regiony gdzie te tradycje są okrutne i niebezpiecznie. Mówię o obrzezaniu kobiet. Nie przypomina ono obrzezania mężczyzn. Na jakimś forum widziałam pewne trafne porównanie: bardziej przypomina obcięcie penisa. Tepym nożem. Bez znieczulenia. Wiele dziewczynek umiera, te co przeżyły do końca życia menstruację, seks i poród kojarzą z niewyobrażalnym bólem. Dodajmy do tego niebezpieczeństwo śmierci podczas porodu. Z tymi okrutnymi praktykami walczy Waris Dirie utworzywszy fundację. Zależy jej na tej sprawie, ponieważ sama doświadczyła tego jako dziecko. Uciekła z domu gdy w wieku 14 lat chcieli ją wydać za znacznie starszego mężczyznę. Do wszystkiego co ma doszła sama. Od nikogo nic nie dostała. Kariera modelki jej nie zaspokoiła. Teraz walczy ze światem o zdrowie i życie tysięcy dziewczynek na całym świecie. Walczy z tabu, obojętnością świata na problemy biednych krajów, tradycją… Nie jest łatwo, problem nie tyczy tylko Afryki. I nie tylko dotyka kraje ubogie to praktykują. Okazuje się, że w Europie lekarze (!) również dokonują tego zabiegu.

Mnie też się wiedzie całkiem dobrze, ale czasem jest mi smutno, bo jestem tak bardzo samotna. Kiedy z moimi braćmi gram na ulicy w piłkę, inne dzieci uciekają. Krzyczą „Jesteś nieczysta, śmierdzisz!”. A przecież to nieprawda. Mama i tato często się kłócą z mojego powodu. Mama krzyczy: „To hańba, że Safa nie jest obrzezana!” Potem tato jest bardzo zły. Myślisz, Waris, że byłoby lepiej, gdybym była obrzezana? Ja czasem tak myślę. Wtedy na pewno inne dzieci znów by się ze mną bawiły. Ale bardzo się tego boję. Wiem, że to co robią z dziewczynkami, bardzo, bardzo boli i że to coś złego. Mogłabyś mi pomóc Waris?

Safa była odtwórczynią roli Waris jako małej dziewczynki. To ona grała w scenie obrzezania. W zamian za zostawienie warg sromowych dziecka w spokoju rodzina dziewczynki dostaje pomoc. Dzięki temu nie głodują i stać ich na prąd, Safa także chodzi do szkoły (jako jedyna z wioski). Jednak są izolowani. Społeczność Balbali nie może zaakceptować tego, że dziewczynka jest nieobrzezana. Rodzice powoli zaczynają myśleć, że to nie była dobra decyzja. Samej dziewczynce grozi w przyszłości staropanieństwo, ponieważ obrzezane kobietą są pokorniejsze, czyli nadają się na żonę. Te, które nie zostały poddane zabiegowi mogłyby mieć swoje zdanie, lub bo gorsze lubić seks! Waris rzuca wszystko i leci pomóc dziewczynce. Jak zakończy się historia dziewczynki z okładki o smutnym spojrzeniu? Czy uda się pomóc jej i innym „kwiatkom pustyni”? I komu naprawdę zależy na tym aby dziecko obrzezać?

Książki Waris Dirie czyta się lekko. Mi starczyło parę godzin. Nie są długie i zawiłe. Tak jak poprzednie ta jest prosta i do bólu szczera. Brutalna. Tylko szokując można zainteresować świat tym tematem. Co ciekawe tutaj na głównym planie jest kobieca solidarność i poświęcenie dla drugiego człowieka. Oczywiście autorka opowiada o trudnościach związanych z osiągnięciem celu jakim jest położenie kres okrutnej praktyce obrzezania dziewczynek. Nie trzeba być feministką aby zauważyć, że wciąż w wielu krajach dziewczynki są traktowane jak rzecz, którą trzeba dobrze i szybko sprzedać. Ja mam nadzieję, obudzić się kiedyś w świecie, gdzie nikt nie będzie cierpiał z powodu głupich tradycji.

Tej książce nie można dać mniej niż 10/10

Książka bierze udział
1. Grunt to okładka: dziecko na zdjęciu