Klub mało używanych dziewic – Monika Szwaja

Ostatnio przeczytałam naprawdę złą książkę i potrzebowałam czegoś na odprężenie. Niezawodni okazali się inni miłośnicy książek. Jedną z poleconych pozycji był „Klub mało używanych dziewic”. Nie byłam specjalnie pozytywnie nastawiona do książek Moniki Szwai, ponieważ pierwsze podejście z „Jestem nudziarą” nie zaliczam do szczególnie udanych. Ot, niezbyt ambitne czytadełko, ze śladowymi ilościach dowcipu. Jednak postanowiłam dać autorce drugą szansę.

„Furia usiadła i, jak było do przewidzenia, wytraciła nieco impetu.
Agnieszka, słuchając dotąd z wielką uwagą, przeniosła teraz wzrok z matki na syna. Siedział tam, gdzie mu matka kazała, a jego niegłupie, choć cyniczne oblicze zaczynało barwą zbliżać się do buraka ćwikłowego.
Następny etap to bakłażan — przemknęło Agnieszce przez myśl — a potem już śmierć kliniczna.”

Poznajemy cztery kobiety na spotkaniu klasowym po latach. Nazwę „Klub mało używanych dziewic” wymyślił dawny kolega z klasy po kilku głębszych. I tak już się przyjęło.
Agnieszka to dyrektorka prywatnego liceum. Nie ma szczęścia w miłości. Niby nic jej nie brakuje, ale jakoś nie ustawia się kolejka chętnych. Jako towarzysza ma nieco zbyt grubego kota oraz wymyślonych partnerów życiowych.
Alina – miała męża, który zwiał wiele lat temu. Po tym małżeństwie zostały jedynie wspomnienia oraz zbuntowana córka, która oskarża matkę o wszystko.
Marcelina, jako jedyna ma narzeczonego i dziecko w drodze. Reszcie klubu nie podoba się wybranek wspomnianej i starają się przekonać ją o swoich obawach.
Ostatnia przyjaciółka – Michalina, kobieta po studiach, wróciła do Szczecina do matki, która wszystkimi siłami, stara się zatrzymać jedyne dziecko przy sobie i wykorzystuje każdą okazję, aby wzbudzić w dziewczynie wyrzuty sumienia.
Bohaterki mają pozornie udane życie. Są mądre, wykształcone, piękne, zgrabne i zabawne. Ale to tylko pozory. Zmagają się z samotnością, złymi wyborami życiowymi, depresjami oraz presją. Postanawiają zadziałać w otoczeniu, pomagając tym, którzy mają w życiu większe problemy. Wykorzystują do tego swoje zdolności. Nawet się nie spodziewają, ile to działania zmienią w ich życiu.

„- Po co to pani?
Michalina była zaskoczona. Przecież mu nie powie, że chciałaby jakoś uzasadnić swoje istnienie!
Ksiądz patrzył.
Westchnęła głęboko.
– Chciałabym jakoś uzasadnić swoje istnienie.”

Powiem szczerze, że od pierwszych stron, wiedziałam, że z tą książką akurat się polubię. Już początek powodował wybuchy szczerego śmiechu. Powieść jest momentami cukierkowata, momentami infantylna, ale nie jest głupia. Humor, który nam prezentuje autorka, jest całkiem inteligentny. Nie miałam wrażenia, aby był wciśnięty na siłę, albo przesadzony. Autorka bardzo zgrabnie połączyła wiele różnych osób, wątków, problemów i dowcipów. Od strony językowej nie mogę absolutnie niczego zarzucić. Momentami w e-booku brakowało literek, ale nie sądzę, aby winna była autorka, lub korekta. Myślę, że przy zmianie formatu coś się sypnęło. Absolutnie to nie przeszkadza.

„- Uważacie, że naprawdę możemy być spokojne? – Agnieszka stała z ręką na klamce samochodu – Moim zdaniem całe jej to zachowanie było sztuczne jak szczęka babci Margisi. Cholera ja tam się boję.”

Klub szalonych dziewic wciągnął mnie natychmiast. Trudno było się oderwać, a godziny z tą powieścią były czystą przyjemnością. To idealna lektura na zbliżające się szare, jesienne wieczory. Na pewno sięgnę po pozostałe tomy.

„Poczucie romantyzmu Grzegorza dawało mu w tej chwili taki oto wybór: albo natychmiast ją pocałuje, albo rzuci się do tej wody i utopi.
Wybrał to pierwsze.
Michalina oddała mu pocałunek, dokładnie z takim żarem, jakiego się po niej spodziewał, ale zarazem potem wysunęła się z jego objęć.”

Książka bierze udział w:
1. Karciane Wyzwanie Książkowe – 5Pik – Autor/ka jest polakiem/ polką.