Trylogia czarnego maga, część II – Nowicjuszka

Przedwczoraj skończyłam „Gildię magów” a wczoraj „Nowicjuszkę”. Jest to druga część „Trylogii czarnego maga”. Widzimy Soneę podczas przysięgi składanej w Gildii. Od tej pory jest adeptką szkoły magów i musi się podporządkować etykiecie oraz prawom tam panującym. Niełatwo przyzwyczaić się do pięknych strojów i kołnierzyków. Jednak dziewczyna ma inne, dużo poważniejsze zmartwienia.

Po pierwsze jest ze slumsów. Uczniowie od początku okazują niechęć do niej. W Gildii uczą się tylko dzieci wpływowych i bogatych ludzi. Siedzenie w klasie w dziewczyną z najniższej klasy społecznej najwyraźniej ich obraża. Od pierwszych zajęć nie dają Sonei zapomnieć, że jest gorsza, szykanują ją, oskarżają o kradzież, cudzołóstwo a nawet dopuszczają się przemocy.

Mam niewielu przyjaciół. Myślę, że jestem typem samotnika. Tyle tylko, że to była nudna samotność. Można też na to spojrzeć z innej strony, nie wiążąc się z nikim, oszczędzasz sobie w życiu cierpienia.

Odskocznią i wsparciem dla niej jest jej mentor Rothen, który jest niczym ojciec, oraz służąca Tania z którą zaprzyjaźniła się bohaterka. Dziewczyna postanawia ignorować dręczycieli, licząc na to że się znudzą i odpuszczą. Jednak ich zapał nie słabnie momentami robi się niebezpiecznie.

Drugim zmartwieniem jest coś co widziała rok temu, gdy wkradła się na teren Gildii. Wielki Mistrz uprawia czarną magię – sama wiedza jak wyglądają rytuały jest zakazana a co posiadanie wiedzy. Wiedzą o tym trzy osoby – jej mentor, ona oraz Lorlen – przyjaciej Wielkiego Mistrza od czasów studenckich. Wszyscy wiedzą, że nie mogą się zdradzić ze swoimi informacjami. Jeden błąd może ich kosztować życie.

Lorlen czuje się źle. Jego przyjaciel okazał się być tym złym. Jest rozdarty między przyjaźnią a strachem. Wie, że jego przyjaciel umie czytać w myślać człowieka, który tego nie chce. Niewielu to potrafi. Nie wie jednak jak zdobył tę wiedzę i jak odprawia rytuały. Aby się dowiedzieć tego wszystkiego wysyła Dannyla jako Ambasadora Gildii w Elynie. Nieoficjalnie ma poznać szczegóły podróży Wielkiego Mistrza, podczas której miał ona poznać sekrety zakazanej magii. Dla Dannyla to podróż będzie także drogą do poznania samego siebie. .

Książka jest zupełnie inna od pierwszej. Mniej tutaj przygód za to więcej… szkoły i intryg. Sonea pilnie uczy się od rana do wieczora, pomaga w bibliotece i ucieka przed napastnikami. Właściwie nie ma czasu dla siebie. W gruncie rzeczy chyba nawet lepiej, skoro nie ma przyjaciół. Cery nie odgrywa w tej części większej roli. Pojawia się za to syn Rothena Dorrien, który doda trochę światła w szare życie bohaterki. Ta część także jest napisana dobrze, czyta się ją szybko i lekko. Wciąga znacznie mocniej niż pierwsza część. Jestem ciekawa trzeciej.

Moja ocena to 8/10. Nadal to nie jest arcydzieło ale bardzo wciąga.

Pozycja bierze udział w:
Klucznik – rzecz dzieje się w wymyślonej rzeczywistości (o ile dobrze pamiętam zresztą jest to VIII wiek)

Czytam fantastykę III

Grunt to okładka – na okładce postać trzyma w dłoniach jakiś badyl